top of page

Димитър Делийски

Актуализирано: преди 4 часа

На 5 февруари 2004 година в галерия "Видима" е представена изложба живопис на художника акварелист Димитър Делийски.

Димитър Делийски

Художникът Димитър Делийски, наричан "майстора на акварела", е роден през 1933 г. От 1976 г. членува в Съюза на българските художници. Негови картини са притежание на Националната художествена галерия, редица градски галерии и частни колекции в България и чужбина. Автор е на много самостоятелни изложби и е участник в много общи изяви. Носител е на награди от изложбите "Струма" и "Земенски манастир". Починал през 2012 г.

Димитър Делийски

"Целият си живот посвещава на акварелното изкуство. Хората смятат акварела за нещо по-лековато. Защото децата, които обичат да рисуват, започват най-напред с водни боички. Акварелът обаче, в ръцете на един майстор, се оказва сложна живописна техника. Едно изключително трудно изкуство, което е сред елитните изобразителни изкуства."


Димитър Делийски

С тези думи проф. Георги Костов - ръководител на катедра "Живопис" във Великотърновския университет, д-р по изкуствознание и директор на държавната художествена галерия във Велико Търново, започва представянето на изложбата на своя приятел Димитър Делийски.


Димитър Делийски

Поради здравословни проблеми художникът не присъства лично на откриването. Заслугата за представянето му в Севлиево е на неговия артмениджър Мая Алексиева. Заедно с нея по този повод идва и проф. Стефан Стефанов - ръководител катедра "Рисунка" във ВТУ.


Димитър Делийски

"Димитър Делийски почти не е правил маслени творби, не обича и пастелите, но възхищава и изумява с изключителните си акварели", разказва проф. Костов. "Той не е завършил академия, а е самобитен талант. Все пак има своите влияния. Първото е на Владимир Димитров - Майстора, сам майстор на акварела. Второто е от изключителните стенописи на Земенския манастир, чиито фрески са една чудесна живописна школа. Повлиян е и от учителя на пернишките художници - Любен Гайдаров."


Димитър Делийски

"Делийски влиза като съставна част от съвременното българско изкуство. Без неговото име няма да е пълна панорамата на българските акварелисти", смята проф. Костов.



Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page